Czy filtry do wody usuwają mangan i żelazo?

Czy dzbanek Dafi można myć w zmywarce?
27 kwietnia 2018
Czy filtry całkowicie usuwają z wody kranowej zawarte w niej minerały?
27 kwietnia 2018
Pokaż wszystkie

Czy filtry do wody usuwają mangan i żelazo?

Coraz chętniej sięgamy po filtry do wody w postaci dzbanków lub butelek filtrujących. Jest to świetny sposób na spożywanie dobrej jakości wody niemal za darmo. Wystarczy zwykła kranówka, która przepływająca przez filtry węglowe, nabierając lepszego smaku i zapachu.  Zmniejsza się także jej twardość. To także ekologia w czystej postaci. Korzystając z filtrów, nie mamy konieczności kupowania wody butelkowanej, dzięki czemu ograniczamy zużycie plastiku. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie jaka jest ich skuteczność podczas eliminacji niektórych składników, w tym manganu i żelaza- przybliżamy więc to zagadnienie.

Zawartość manganu i żelaza w wodzie

Każdy z nas, z pewnością nieraz, miał z tym styczność – brązowe plamy na wypranych ubraniach lub rude zacieki na łazienkowej ceramice czy nawet- zmieniony kolor wody w kranie. Są to objawy obecności podwyższonej ilości żelaza i manganu w naszym ujęciu wody. Wysokie wartości tych składników mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, o estetyce już nie wspominając. Szkodzą także instalacji wodnej i domowym sprzętom AGD, gdyż powodują wzrost zagrożenia rozwoju bakterii anaerobowych, żelazistych odpowiedzialnych za korozję instalacji. Niestety odmanganianie i odżelazienie wymagają bardziej złożonego działania jakim są specjalne urządzenia filtrujące lub jonizujące wodę. Czy możemy jednak pozbyć się części tych pierwiastków za pomocą domowego filtra do wody?

Domowe sposoby na usunięcie manganu i żelaza z wody

W trosce o nasz portfel oraz o środowisko, chętnie korzystamy z dzbanków i butelek filtrujących. To idealny sposób na zdrową wodę bez kamienia. Ale to nie wszystkie plusy! Specjalne filtry w tych urządzeniach mają także zdolność usuwania metali ciężkich. Dzieje się tak np. za pomocą obecnej w filtrach żywicy jonowymiennej. Używanie dzbanków to więc dobre rozwiązanie dla osób chcących pić wodę dobrej jakości oraz wolną od żelaza, miedzi, ołowiu czy rtęci.

Filtry stosowanie w dzbankach filtrujących wodę i butelkach są więc dobrym sposobem na redukcję nadmiaru żelaza czy manganu w wodzie, która leci z naszych kranów. Polski producent filtrów i dzbanków filtrujących Dafi, posiada szeroką ofertę skutecznych filtrów, dzięki czemu bez trudu możemy dopasować je do swoich wymagań i do stanu wody.

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it. Ok